Czy warto kupować rowerki biegowe?

Rower biegowy to rower bez pedałów, który pomaga dziecku nauczyć się utrzymywania równowagi i rozwijać umiejętności jazdy na rowerze. W krótkim czasie dziecko zdobywa umiejętność zachowania równowagi, kierowania, obracania, kontrolowania roweru i samodzielnego korzystania z niego bez pomocy rodziców. Rowerek taki, podobnie jak rower dziecięcy z pedałami, toczy się dobrze na różnych nawierzchniach.

Rowerki biegowe – dlaczego warto?

rowerek biegowyRowerki biegowe są przeznaczone dla dzieci w wieku od półtora roku do pięciu lat, ale najczęściej jest używany przez dzieci w wieku 2-3 lat. Dzięki umiejętnościom zdobytym w prowadzeniu rowerka biegowego dziecku łatwiej będzie zacząć jeździć większym rowerem z pedałami, bez używania dodatkowych kół treningowych. Rowerki biegowe są znacznie bezpieczniejsze i bardziej praktyczne niż rowerki trójkołowe. Trójkołowce są powolne, trudne do prowadzenia i łatwe do wywrócenia na nierównej powierzchni. Rowerek biegowy pozwala dziecku skupić się na rozwijaniu umiejętności utrzymania równowagi zamiast pedałowania. W rezultacie dziecko rzadko traci równowagę i upada. Na rowerku biegowym dziecko z łatwością przejedzie kilka kilometrów, natomiast na trójkołowym zmęczy się o wiele szybciej. Dodatkowe koła treningowe znacznie utrudniają dziecku zdolność i chęć jazdy na rowerze. Rowerek biegowy uczy dziecko, jak jeździć na rowerze, utrzymując równowagę, ale rower z dodatkowymi kołami treningowymi przeciwnie, uczy jeździć na rowerze bez potrzeby utrzymywania równowagi. Dzięki dodatkowym kołom dziecko zwykle przechyla się na bok, tworząc fałszywe poczucie równowagi.

Bardzo ważne jest, aby rowerek biegowy posiadał odpowiednie uchwyty, ponieważ gwarantują bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy. Ważne jest, aby na ich końcach znajdował się dodatkowy materiał, który zapobiega zsuwaniu się dłoni z kierownicy. Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest to, że dla dziecka dużo przyjemniej i łatwiej jest jeździć na rowerku biegowym niż trójkołowcem.